Emlak Haberleri

Emlak müşavirlik yasası ne zaman çıkacak

Eylül 3
20:07 2015

Trabzon Faal Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taflan, uzun zamandan beri çıkması için yoğun çaba sarf ettikleri Emlak Müşavirlik Yasa Tasarısı’nda bir gelişme olmadığını ve bunun üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

'Ankara'da gündeme alınacak dediler ancak...'
Dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Milletvekilleri, Tapu-Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı ile Ankara’da temaslarda bulunularak yasa taslağı ile ilgili görüştüklerini hatırlatan Taflan “Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevine getirilen Mustafa Demir’le de Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu olarak yasanın bir an önce çıkartılması yönünde kendilerinden yardımcı olmalarını istemiştik. Ankara’da yapmış olduğumuz bazı görüşmelerde bazı bakanlıkların görüşü alınarak yasa tasarısının gündeme alınacağını bizlere söylenmişti. Ancak bir gelişme olmadı” dedi.

'Kanuni olmayan bir mesleği icra ediyoruz'
“Maalesef kanuni olmayan bir mesleği icra etmekteyiz” diyen Taflan “Bundan dolayı mükellef esnaflar olarak işlemler yönünden bazı zorluklar yaşamaktayız. İster istemez “kanunun çıkmasını istemeyen büyük güç odakları mı var ?” diye sormadan edemiyoruz. Yabancı firmaların Türkiye’nin muhtelif illerinde şubeler açması ve yerel emlakçı esnafına zarar verilmesi, bakkallarda olduğu gibi yerel emlakçılar da aradan çıkarılmak mı isteniyor?” diye düşünüyoruz.

'Yerel emlakçılar büyük şirketlere yem edilmek isteniyor'
Bakkal esnafının büyük süpermarketlere yem edilmesi gibi yerel emlakçılar da büyük emlak şirketlerine yem edilmek isteniyor. Her türlü kanunun istenildiği takdirde bir günde çıkarıldığı Türkiye’de neden yıllarca uğraşılmasına rağmen Emlak Müşavirlik Yasası çıkarılamıyor. Birileri mi istemiyor anlamış değiliz. Bir an önce Emlak Müşavirlik Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

'Kayıt dışılığın önüne geçilmeli'
Taflan, büyük bir önem ve sorumluluk arz eden emlak sektöründe, her sektörde olduğu gibi kayıt dışılığın önüne geçilmesi gerektiğini de vurgulayarak “Tapu- Sicil Müdürlükleri’ne baktığımız zaman ayakçı diye tabir ettiğimiz hiçbir sorumluluk taşımayan mali yönden devlete zararları olan kişiler işlemlerini yapabiliyorlar. Yaptıkları iş doğru mu, yanlış mı, yasal mı, değil mi diye sorgulayan kimse yok.

'Oda kaydı yaptırın'
Yetkisi olmayan kişiler Tapu- Sicil koridorlarında işlem yapma peşinde koşmaktadırlar. İlgili kişiler ve kurumlar bu tür art niyetli insanlara kapılarını açarsa bizler nasıl bu işin önüne geçebiliriz anlamakta zorluk çekiyoruz. Emlak ofislerini açmış olmalarına rağmen Oda kaydı yaptırmayan iş yerlerini bir an önce Oda kayıtlarını yaptırmaları da istiyoruz” ifadelerini kullandı. (İHA)
 

Yorum Yok

Henüz Yorum Yazılmamış!

Diğer okuyucular ve bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Hemen bir yorum yaz

YORUM YAZ