Emlak Haberleri

Kadir Topbaş Esenyurt mağdurlarına müjde verdi

Ağustos 28
17:41 2015

Esenyurt'taki imar sorunları nedeniyle mağdur olan binlerce vatandaş haklarını aramak için dernek kuruyor.

UĞRAŞLARI SONUÇ VERDİ

İki ay önce örgütlenerek dernek kuran Fi Yapı mağdurlarının ardından Ukra City mağdurları da dernekleşti. İnternette örgütlenen Ukra City mağdurları, kuruluş dilekçelerini cuma günü İstanbul Valiliği'ne teslim etti. Dernek Esenyurt'ta ofis de kiraladı. Üç gün içinde 80 kişi derneğe üye oldu. Katıldığı bir etkinlikte konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenyurt'taki imar sorununun şubat ayındaki meclis oturumunda çözüleceğinin müjdesini verdi.

"BİR ÇÖZÜM BULMAYA ÇALŞIYORUZ"

Topbaş,"Şu an komisyon da belediye de bu sorunu çözmek için seferber olmuş. Vatandaşı mağdur etmeden bir çözüm bulmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da Esenyurt'taki imar sorunuyla ilgili 5 maddeden oluşan bir soru önergesi verdi.

DERNEK BİNASI KİRALANDI

Esenyurt Belediyesi ile İBB arasında yaşanan imar sorunları nedeniyle 1 yılı aşkın süredir inşaatların durdu. Bu nedenle öncve Fi Yapı, ardından da Ukra City iflas erteleme istedi. Bu projelerden daire alan vatandaşlar, bir yılı aşkın süredir sosyal medya üzerinden örgütleniyordu. Kısa bir süre önce kurulan "Fiside Daire Sahipleri Birliği Derneği"ne şimdi de "Ukra City Sakinleri Dayanışma Derneği" (UKSA) eklendi. Belgin Bedirli başkanlığında yola çıkan Ukra City Sakinleri Dayanışma Derneği, öncelikle Ukra City'den ev almış diğer mağdurlara ulaşmayı hedefliyor. Dernek yöneticileri, içine düştükleri 'kaostan' çıkmanın yolunu örgütlenerek arayacak.

80 ÜYEYE ULAŞTILAR

Dernek yöneticileri üç gün içerisinde 80 üyeye ulaştıklarını söyledi. Ukra City'den ev alan ve benzer mağduriyeti yaşayan yaklaşık 1000 kadar aile bulunduğunu tahmin ettiklerini belirten yöneticiler, Esenyurt genelindeki tüm konutzedelerle birlikte 10 Şubat'ta ortak basın açıklamasına kitlesel bir katılımla destek verecek.

UKRA CİTY'DE EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAMIŞTI

2010 yılında görkemli televizyon ve gazete reklamlarıyla birlikte maketten daire satışlarına başlanan Ukra City, 2600 daireden oluşan dev bir projeydi. Ancak geçtiğimiz yılın ilk aylarında patlak veren ve Esenyurt genelindeki hemen hemen tüm projeleri etkileyen emsal sorunundan Ukra Ctiy de etkilendi.

Reklam filmlerinde "Kurtlar Vadisi" dizisinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz'ın (Polat Alemdar) oynadığı Ukra City'nin inşaatları, emsal ve yükseklik sınırlarının aşıldığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Evdeki hesap çarşıya uymayınca Ukra City'i inşa eden Ukra İnşaat, geçtiğimiz günlerde tıpkı Fi Yapı gibi 'iflas erteleme'î talebinde bulundu.

İMAR SORUNU MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Esenyurt'un imar sorununu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Oran, Başbakan'ın yanıtlaması istediği önergede şu soruları yöneltti: Esenyurt'ta 100 bin kişinin etkilendiği imar sorunu ne zaman çözülecek? 5 inşaat firmasının daha batma noktasına geldiği belirtiliyor. İmar sorunu nedeniyle bekleyen inşaat ruhsat sayısı kaçtır? Maketten konut satın alanların yaşadıkları mağduriyetleri nasıl gidereceksiniz?

"DELİNİN BİRİ KUYUYA BİR TAŞ ATMIŞ"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Genç Girişimciler Derneği'nin (İSGİD) dün düzenlediği "21. Yüzyılın Başkenti İstanbul" konulu toplantıda Esenyurt'taki imar sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Topbaş, kangrene dönüşen Esenyurt'taki 'imar sorununa' da dolaylı olarak değindi. İstanbul'un plansız bir süreçten geçerek bugünlere geldiğini belirten Topbaş, daha önce büyükşehire bağlı olmayan Esenyurt, Silivri ve Çatalca gibi ilçelerde imar planlarının yerel belediyelerce yapıldığını, kafasına göre yapılan planların da olduğunu söyledi.

Bu ilçelerin büyükşehire bağlanmasıyla birlikte vatandaşın da hatalı planlarla yaptığı ev nedeni ile mağdur olduğunu ifade eden Topbaş, "Hatalı planlara göre binalara izin vermememiz gerek fakat oradan bina alan vatandaşın ne günahı suçu var? İmar hakkı transferiyle bu soruna çözüm bulmaya çalışıyoruz. Delinin biri kuyuya bir taş atmış şu an komisyon da belediye de bu sorunu çözmek için seferber oldu" dedi.

Yorum Yok

Henüz Yorum Yazılmamış!

Diğer okuyucular ve bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Hemen bir yorum yaz

YORUM YAZ