Emlak Haberleri

Tapu harcı dairenin satış bedeli üstünden hesaplanır

Ağustos 31
07:42 2015

Soru: Müteahhidin yeni başladığı inşaattan satın alınan dairenin arsa payı tapusu alırken, tapu harcı hangi değer üstünden ödenecek? 2002’de benzer bir daire alımında arsa payı değeri olan 8.000 TL üstünden harç ödenmişti. Aynı şekilde arsa payının değeri üstünden harç ödememiz mümkün mü?

Cevap: Arsa payı değeri üstünden harç ödeme devri sona erdi. 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 63’üncü maddesine yapılan ve 28 Şubat 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamaya göre, kat irtifakı kurulup arsa payı tapusunun alıcıya devri işleminde, dairenin gerçek değeri üstünden binde 16.5 alıcı, binde 16.5 satıcı ayrı ayrı tapu harcı ödemek zorunda.

Örneğin, müteahhitten temelden 300.000 TL’ye alınan dairenin emlak vergi değeri 10.000 TL olan arsa payının tapu tescilinde, 300.000 TL olan dairenin gerçek satış değeri üstünden, 4.950 TL alıcı, 4.950 TL de satıcı tapu harcı ödeyecektir.


Üç ayda bir yayımlanacak KEY listelerini takip etmeniz gerek

Soru: KEY ödemem emekli numarama yatmış. Alamadım. Dilekçe yazdım. Ancak şimdi ödenecek olan listede adım yok. KEY’imi almam için ne yapmam gerekiyor? Nereye başvurmam gerekiyor?

Cevap: Sizin gibi KEY ödemelerini alamayarak itiraz edenler için, en son yayımlanan listeden sonra, her üç ayda bir KEY ödeme listesi yayımlanacak. Son hak sahibi listesinin 31 Mart 2011 tarihinde yayımlanması gerekiyor. Listeleri takip edin.
Ancak, listede adınızın neden çıkmadığına dair ilk listede itiraz ettiğiniz kuruma başvuru yaparak bilgi istemenizde bir sakınca yok. İlk ilan dönemi (21 Mart 2010’a kadar olan dönem) için KEY’inize yüzde 10, sonraki ilan dönemleri (üçer aylık dönemler) için de yüzde 1.25 oranında faiz tahakkuk ettirilmesi gerekiyor.

Ekrem Sarısu / Posta

Yorum Yok

Henüz Yorum Yazılmamış!

Diğer okuyucular ve bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Hemen bir yorum yaz

YORUM YAZ