Emlak Haberleri

TOKİ ’den dar gelirliyi ev sahibi yapacak yeni projeler

Ağustos 28
08:03 2015

Konut sahibi olmak isteyen dar gelirli ve orta gelirli ailelerin imdadına TOKİ  koşuyor.  Yıllardır bir ev sahibi olma hayali kuran aileleri kira öder gibi ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi ( TOKİ ), 2003 yılından bu yana 81 il, 800 ilçe, 1.811 şantiye de toplam 457 bin 47 konuta imza atıyor.

Dar gelirli vatandaşlara sunduğu uygun ödeme koşulları ile TOKİ  ucuz konut projelerinin de öncüsü durumuna gelerek, başlatmış olduğu bu akım sayesinde sektörde faaliyet gösteren diğer inşaat firmalarının da ucuz konut projeleri üretmesine vesile oluyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), en büyük iştiraki olan Emlak Konut (GYO), halka arzıyla sermaye piyasasında da lider olmaya hazırlanıyor. Son yedi yılda sağladığı büyüme rekoruyla, başarısını Türkiye ölçeğinden, dünya sıralamasına taşıyan TOKİ, Ayazağa ihalesinde elde ettiği başarıyı, halka arz işleminde de tekrarlamayı hedefliyor.

457 bin 47 konuta imza attı…

Çeşitli ödeme alternatifleri ile farklı gelir gruplarına mensup ailelerin bütçelerini sarsmadan konut sahibi olmasını sağlayan TOKİ,  193 bin 532’si dar ve orta gelir grubuna, 123 bin 116’sı alt gelir ve yoksullara, 53 bin 59’u gecekondu dönüşümü, 13 bin 139’u afet konutları, 4 bin 51’i Tarım köy uygulamaları ile 70 bin 150’si de kaynak geliştirmeye yönelik  olmak üzere toplam da  457 bin 47 konuta imza atıyor.

100 TL taksitli Ucuz konut Anadolu yakasına taşınıyor

TOKİ, dar gelirli vatandaşlara yönelik Kayabaşı'nda başlattığı ekonomik konut projelerini Anadolu yakasına da taşımaya hazırlanıyor. Tuzla'da hayata geçirilecek proje kapsamında ayda 100 liradan başlayan ödeme seçenekleriyle dar gelirli vatandaşın da, İstanbul gibi ev fiyatlarının yüksek olduğu bir metropolde ev sahibi olmasına imkan sağlıyor. İlk etapta, 674 ve bin 683 konut olmak üzere iki kısım halinde inşa edilecek 2 bin 357 konut içinde dar gelirli vatandaşlara yönelik 45 metrekare büyüklüğünde evler de yer alacak. Bu evlere 180 ay vade ve 100 TL'den başlayan taksitlerle sahip olunabilecek. Tuzla 1. etap projesinde başvurular ise Ekim sonundan itibaren alınmaya başlanacak.

3 bölgeye daha ucuz konut müjdesi gelebilir!

Emlak GYO ait olan Tuzla Aydınlı'da bulunan arsa üzerine de sosyal konut projeleri kapsamında 3 bin–3 bin 500 konutluk yeni bir proje üzerine çalışan TOKİ,  Esenyurt'ta 1 milyon 100 bin metrekare, Zekeriyaköy'de ise 500 bin metrekare arsa geliştirme çalışmalarını sürdürerek, bu arsalar üzerinde de sosyal konut projeleri geliştirmeyi planlıyor.

Ön şartsız, kurasız 251 TL’den başlayan taksitlerle konut satıyor!


Toplu Konut İdaresi ( TOKİ ), ‘’Kira ödemek yerine evinizin bedelini ödeyin’’ sloganı ile başlatmış olduğu iki farklı kampanya ile taşınmaya hazır 3 bin 9 konutu da satışa sunuyor. TOKİ, ön şartsız, kurasız, başvuru önceliğine göre konut seçme ve alma olanağı tanıdığı bu iki kampanyadan ilki olan ve 180 ay vade ile satışa çıkarılan farklı il ve ilçelerde bulunan bin 365 konutu, 64 bin 226 TL’den başlayan fiyat ve 318 TL’den başlayan taksitlerle, % 10 peşinat ile satışa çıkarırken, ikinci kampanyası ile de farklı il ve ilçelerde bulunan bin 644 konutu % 15 peşinat ve 240 ay vade ile  70 bin 678 TL’den başlayan fiyat ve 251 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bu hayalini gerçekleştiriyor.

Altgelir ve yoksul grubu konutlarına başvuru şartları neler?

TOKİ’nin  dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapmış olduğu ve alt gelir ve yoksul grubu diye de iki gruba ayırdığı konutlar için başvuru şartları ise şöyle:

* T.C. vatandaşı olması
* Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde en .....yıldır ikamet ediyor olması, veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması
* Şehit Aileleri, Maluller  ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az   5 (beş ) yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir
* Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
* Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
* 30 yaş ve üzerinde olması gerekmekte olup, ancak
 - Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
 - Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bayanlarda (bekar)  yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlenmiştir
* Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.000 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.000 TL. olması gerekmektedir.
* Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
* Sosyal Güvenlik Kurumlarına tabi olmaması, ( SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’na tabi olunmaması)- .( Yoksul grubu konutları için geçerli)
* Yeşil Kart sahipleri, 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlananlar katılabilecektir. .( Yoksul grubu konutları için geçerli) 

(Kenan Biter- Bilge Özbek / Ekotrent)

Yorum Yok

Henüz Yorum Yazılmamış!

Diğer okuyucular ve bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Hemen bir yorum yaz

YORUM YAZ