Emlak Haberleri

Yerin 6 metre altında eşsiz bir cami: Sancaklar Camii

Ağustos 27
23:54 2015

Son dönemde 'cami mimarisi' epeyce merak uyandıran bir konu.. 

Mimar Sinan'ın en önemli yapıtlarından biri olan Selimiye Camii'nin bir benzeri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Batı Ataşehir'de inşa ediliyor. Başbakan Erdoğan ayrıca Çamlıca'ya da dev bir cami müjdesi verdi, ancak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu konuda bir projenin olmadığını söyledi.

Uzun yıllardır tartışılan Taksim'e cami projesi de gündemden düşmeyen konular arasında.. İşte tüm bunların arasında “Bugünün camisi nasıl olmalı?” sorusu da gündeme geliyor.. 

YERİN 6 METRE ALTINDA, MİNARESİZ BİR CAMİ

Tüm bu projelerin arasında ise hem görünümüyle hem de felsefesiyle çok farklı bir proje öne çıkıyor. Ünlü mimar Emre Arolat'ın Büyükçekmece'de yerin 6 metre altında tasarladığı, 500 kişilik, mağarayı andıran, minaresiz bir cami: Sancaklar Camii.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

SADE VE MÜTEVAZI

Ünlü mimar, eşsiz tasarımı için "Genellikle cami yapımı sosyal bir gösteriş aracına, cami mimarlığı da bu gösterişin ete kemiğe bürünmüş nesnesine aracılık ediyor. Ancak benim yapacağım sade ve mütevazı olacak" diyor.

Büyükçekmece’de yer alan Sancaklar Camii, cami tasarlamanın temel sorunsallarını, ‘form’a dayalı güncel mimari tartışmalardan uzaklaşarak ve sadece dinsel bir mekanın özüne odaklanarak ele almayı hedefliyor.

Proje, çevredeki ‘kapalı site’ konumundaki yapılardan hayli yoğun kullanımı olan bir otoyol ile ayrılan, kırsal bir alanda yer alıyor. Caminin üst avlusundaki parkın etrafını çevreleyen yüksek duvarlar, dışardaki karmaşık dünya ile kamusal parkın huzurlu atmosferi arasındaki belirgin sınırı vurguluyor. Parktan dışarı uzanan uzun saçak ise dışardan algılanan tek mimari unsur olarak beliriyor. Bu saçağın altında yer alan yapıya parkın içinden geçen üst avludaki bir yol ile erişilebiliyor.

DIŞ DÜNYA TAMAMEN GERİDE BIRAKILIYOR

Arazide ilerleyip, tepeden aşağıya inerek duvarlar arasından camiye girince, dışarıdaki dünya tamamen geride bırakılıyor ve yapı bütünüyle topografya ile hemhal oluyor.

Basit bir mağarayı andıran cami, dua etmek ve Allah ile yalnız kalmak için hayli dramatik ve huşu uyandıran bir iç mekana sahip. Kıble duvarı boyunca yer alan yarıklar, ibadet alanının yönelimini güçlendirirken, güneş ışınlarının da iç mekana süzülmesini sağlıyor.

Arolat, projesini şöyle anlatıyor: "Osmanlı'daki kent duvarı, duvardan sonra avlu, son cemaat yeri, ondan sonra esas ibadet yeri silsilesi çok kentsel bir kurgu. Direksiz, hiçbir konvansiyonel yapısal unsur barındırmayan bir mekan olacak."

Bu farklı ve eşsiz projenin 1 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. 

ÖDÜLLÜ PROJE

Ünlü mimar Emre Arolat, Londra merkezli EMAP Media Group tarafından Barcelona'da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali 'nde Sancaklar Camii projesi ile “Geleceğin Projeleri / Kültür Yapıları” kategorisinde, Antakya Müze-Otel ile “Geleceğin Projeleri / Ticari Yapılar” kategorisinde “Highly Commended” ödülüne layık görüldü.


Emre Arolat'ın ödül alan bir diğer projesi: Antakya Müze-Otel

EMRE AROLAT KİMDİR?

1963'de Ankara'da doğdu. 1982'de Galatasaray Lisesi'nden, 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

Öğrenciliği döneminde çeşitli ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında ödüller kazandı. Bu projelerinden bazıları mimari dergilerde yayınlandı. 1986-1987 yıllarında Washington DC'de "Metcalf and Associates" Mimarlık Bürosu'nda çalıştı. Hastane, müze vb. konularda katıldığı yarışmaların yanısıra, iç mekan düzenleme çalışmalarında faal olarak yer aldı. 1987'de Arolat Mimarlık Mühendislik AŞ'de çalışmaya başladı. 1992 yılında, MSÜ Mimarlık Fakültesi'nde lisansüstü eğitimini tamamladı.

1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık AŞ'de Şaziment ve Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. çalışmalarına 2004 yılında Gonca Çırakoğlu ile birlikte kurduğu EAA-Emre Arolat Architects'te devam etmektedir.

Meslek hayatı boyunca çeşitli mimari yarışmalara katıldı. 2006 yılında, Dalaman Havalimanı yapısı Türkiye'den katılımlarda ilk kez uluslararası "ar awards for emerging architecture, highly commended" ödülünü kazandı. Yine Türkiye'den katılımlarda ilk kez olarak 2005 yılında Minicity Model Parkı projesi, Mies van der Rohe Avrupa Ödülleri kapsamında seçilmiş projeler arasında yer aldı. 2004 yılında proje, 2002 yılında Yapı ve Proje, 1992 yılında Yapı dalında olmak üzere 4 adet Ulusal Mimarlık Ödülü ile 2000 yılında Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü'nü kazandı. Mesleki yayınlarda makale ve deneme yazıları yayınlandı. Arolat, büyük ve küçük ölçekte bir çok projeye imza attı. 1998 yılından beri, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu ve Yıldız Teknik Üniversiteleri'nde atölye yürütücüsü ve jüri üyesi olarak görev aldı.

Yorum Yok

Henüz Yorum Yazılmamış!

Diğer okuyucular ve bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Hemen bir yorum yaz

YORUM YAZ